Tvorivá a produkčná spoločnosť Filmarium s.r.o. bola založená v roku 2008 režisérom Jánom Stračinom a vyprodukovala v predchádzajúcich rokoch v koprodukcii s RTVS veľmi úspešné a divácky sledované cykly dokumentárnych filmov pod názvom Nezvyčajné príbehy na slovenskom sídlisku. 

Celkovo sa spoločnosť Filmarium podieľala na vzniku takmer tridsiatich slovenských krátkometrážnych dokumentárnych filmov a spolupracovala s režisérmi:  Lenka Moravčíková-Chovanec, Marek Kuboš, Filip Fabián, Jaro Vojtek, Marek Šulík, Miro Remo a ďalší.

Spoločnosť Filmarium sa podieľala aj na výrobe množstva reklamných, propagačných, vedeckých filmov, ale i menších videí z rôznych kultúrnych a spoločenských akcií. 

Majiteľ spoločnosti Ján Stračina získal ako režisér v roku 1996 ZLATÝ KLINEC za reklamný spot pre poisťovňu Nationale Nederlanden (agentúra Wiktor Leo Burnett) a v tom istom roku aj Cenu Kodaku na ART FILM FESTIVALE v Trenčianskych Tepliciach za film SKORO RUJA.

V roku 2017 spoločnosť Filmarium s finančnou odporou Audiovizuálneho fondu a VESELY očná klinika uviedla do kín celovečerný dokumentárny film BARS DOBRÝ FILM.filmarium@gmail.com